19 Sty Brak komentarzy admin Trądzik , ,

Trądzik jest problemem tysięcy nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go na różne sposoby, z których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki oraz suplementy diety. Dobrze jest jednak co jakiś czas pozwolić skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować zastosować na tę przykrą dolegliwość sprawdzone domowe metody.

Walka z bakteriami
Za powstawanie ropnych wyprysków odpowiedzialne są bakterie, które namnażają się w zablokowanych nadmiarem łoju porach. Aby więc nie dopuścić do pojawiania się bolesnych pryszczy, dobrze jest wypróbować maseczkę czosnkową. Jej zapach może być wprawdzie dość nieprzyjemny, jednak czosnek posiada doskonałe właściwości antybakteryjne i – przede wszystkim, nie uczula, więc będzie dobry dla każdego. Aby przygotować maseczkę potrzebna jest jedna główka czosnku, którą należy rozgnieść i nałożyć na całą twarz, omijając okolice oczu. Zmywa się ją następnie letnią wodą po upływie 20 minut, a na buzię nakłada się lekki krem nawilżający lub matujący.

Drożdże do picia
W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa również picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Bezwzględnie należy przestrzegać zasady, by drożdże były rozpuszczane we wrzątku, ponieważ przed wypiciem muszą być one martwe. Martwe drożdże są bowiem doskonałym źródłem witamin z grupy B, których niedobór zazwyczaj prowadzi do nieprawidłowości gospodarki hormonalnej i pojawiania się niedoskonałości i wyprysków skórnych. Jeśli jednak drożdże będą rozpuszczone w wodzie zbyt zimnej, zaczną one pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, jeszcze bardziej pogarszając kondycję skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą należy pić codziennie po jednej łyżce rano i wieczorem.

Peeling solny
Efektywną walkę z trądzikiem wspomaga także regularne wykonywanie peelingów, które usuwają martwe komórki naskórka i chronią przed zatykaniem porów. Domowy peeling można przygotować z łyżki stołowej soli oraz niewielkiej ilości żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy wymieszać ze sobą i nałożyć na twarz. Po nałożeniu należy wykonywać masaż twarzy okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, pilnując, by nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Po peelingu twarz myje się letnią wodą i wklepuje się w nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Należy również pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku wszystkich, których skóra wykazuje tendencje do nadmiernego błyszczenia się. Twarz dobrze jest przemywać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka i łyżeczki gałki muszkatołowej. Mieszanka taka ma działanie łagodzące oraz ściągające, dzięki czemu pomaga również zwalczać niedoskonałości i ropne wypryski i zmniejszać ból związany z ich pojawianiem się na twarzy.