Fakty i mity na temat trądziku

Trądzik to choroba, wokół której narosła cała masa legend. Opowiemy wam zarówno o najpopularniejszych mitach, jakie nagromadziły się wokół tego tematu, jak i o prawdach, które należy wziąć sobie poważnie do serca.

Trądzik – zmora młodzieży
To jeden z najpowszechniejszych mitów, które dotyczą trądziku. Choć schorzenie to dotyczy rzeczywiście 80% nastolatków, jednakże nie jest ona chorobą wyłącznie tej grupy ludzi. W dużej mierze i coraz częściej dotyka ona osoby po trzydziestym roku życia, skutecznie komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Niepodważalnym faktem jest, że chociaż trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym problemem zarówno estetycznym, jak również psychicznym, który może być przyczyną dodatkowych problemów. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, za to prawdopodobnych i bardzo możliwych stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz ogromny dyskomfort psychiczny. W związku z tym nie należy bagatelizować problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.

Trądzik jest chorobą zakaźną
To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE można się zarazić od innych, a bakterie, które go wywołują znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Przyczyną trądziku jest zła dieta
I tak i nie. Mimo panującej powszechnie opinii, odżywianie nie wpływa na powstawanie trądziku, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta w przypadku niektórych może co prawda nasilić zmiany trądzikowe, choć ostatnie badania dowodzą, że nie dotyczy to dużej grupy osób dotkniętych zmianami trądzikowymi, a wyłącznie niewielkiego odsetka chorujących. U niektórych osób odnotowuje się nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu tłustych potraw, bardzo ostrych, czy też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób dotkniętych tą chorobą.
Prawdą jest natomiast, iż właściwa dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może spowodować zmniejszenie wydzielania się łojotoku, zatem korzystnie wpłynąć na stan oraz wygląd skóry twarzy.

Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik
To mit, który mocno zadomowił się w umysłach wielu ludzi. Zarówno słońce, jak i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo, wysuszając skórę. Jednak proces nadmiernego wysuszenia skóry prowadzi do wzmożenia wydzielania się łojotoku, co jest błędnym kołem. Nie można jednocześnie zapominać, że zbytnie eksponowanie skóry na słońcu może być przyczyną o wiele poważniejszych problemów ze skórą, niż trądzik – z czerniakiem włącznie!

Intensywne mycie twarzy skutecznie leczy trądzik
To mit, w który wierzy bardzo dużo osób cierpiących z powodu chorób skóry. Zbyt częste i zbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do nadmiernego wysuszenia skóry oraz wydzielania nadmiernej ilości sebum, co z kolei wpływa na pogorszenie się stanu skóry. Nie można przy tym zapominać, że odpowiednia higiena jest sprawą priorytetową, w związku z czym twarz należy myć dwa razy dziennie, najlepiej przy użyciu odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądziku się nie leczy
Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Trądzik, którego się nie leczy może być przyczyną poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Wypryski trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. Przydatne mogą okazać się odpowiednie suplementy diety czy też leki przeciwtrądzikowe, jednak tak jak w przypadku każdego schorzenia, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony nasilają trądzik
Stwierdzenie powyższe jest prawdą. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w czasie ciąży – u jednych kobiet ciąża może spowodować całkowite ustąpienie zmian, u innych natomiast odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.