19 Sty Brak komentarzy admin Trądzik , , ,

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych, jaka w mniejszym lub większym stopniu dotyczy około 80% nastolatków. Problem ten mimo wszystko nie spotyka wyłącznie osób w młodym wieku, czasami wszakże może dotknąć również i osoby dojrzałe, w tym kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, i te będące w ciąży.

Fakty w kwestii powstawania trądziku
Zastanówmy się zatem jak właściwie dochodzi do zapoczątkowania trądziku i czym tak na prawdę jest.
Na samym początku zwrócić powinniśmy uwagę, iż wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie jest wywoływany źle zaplanowaną dietą, nieutrzymaną higieną osobistą, czy może wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca w których pojawią się krosty trądziku
Wszystko zaczyna się od mieszków włosowych, a zatem od porów. To właśnie tutaj pojawia się trądzik – do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.
Z uwagi na fakt, iż najwięcej mieszków włosowych pojawia się na twarzy, a także plecach, ramionach i klatce piersiowej, to właśnie tutaj najczęściej spotykamy się z pojawianiem się trądziku.
Temu procesowi towarzyszy nieprawidłowa produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra wydziela niewielkie jego ilości, o tyle przy skórze chorej, produkcja ta występuje w nadmiarze. Łój produkowany przez skórę zdrową wypływa na powierzchnię skóry dzięki ujściom mieszków włosowych, czyli przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia przytykają się, a łój nie mogąc znaleźć ujścia kumuluje się pod skórą. Jest to przyczyną, że łój kumulujący się w tym miejscu staje się świetną pożywką dla drobnoustrojów, które powielają się i powodują przy tym podrażnienie oraz wzmocnienie stanu zapalnego tkanki.
Jak widać do powstania trądziku są zatem konieczne dwa czynniki: pierwszy z nich to nadprodukcja łoju a drugi, to funkcjonowanie bakterii. Każda z tych rzeczy sprawia, że trądzikiem nie da się zarazić tą chorobą przez spotkanie z chorym, zaś kuracja antybiotykowa to jeden z absolutnie podstawowych produktów wspierających leczenie trądziku.

Rozwój trądziku
Po zaczopowaniu się porów, łój skumulowany wcześniej w mieszkach włosowych pod powierzchnią skóry nie jest wciąż zauważalną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna tworzyć zaskórniki, czyli to popularne wągry. Są zmianami w tkance, które nie sprawiają bólu, za to zdecydowanie widoczne w postaci ciemnych lub jasnych kropek na cerze, plecach, ramionach, czy w innych miejscach pojawienia się zapalenia.
W konsekwencji ściany zaskórników pękają, co powoduje przeniesienie ich zawartości wgłąb skóry. Właśnie wtedy rozpoczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i powstają zaczerwienienia, czyli trądzik.
Stąd podstawowe jest stosowanie m. in. dostępnych na naszym rynku żeli antybakteryjnych.