Zmiany skórne na twarzy, w okresie dorastania to dość znana sprawa. Zazwyczaj jednak, ponadto w dorosłym życiu, spotkamy się z problemem trądziku. Jego leczenie zazwyczaj wymaga udania się po poradę dermatologa. Wiele osób, które nieskutecznie wykorzystywały różne metody terapii, wciąż nie wie, jak pozbyć się trądziku?

Skutecznych metod jest co najmniej parę. Możemy zaaplikować sobie jakieś domowe sposoby oraz takie, które zaleci nam lekarz. preparaty na trądzik zapisywane na receptę przez lekarza czasem mają wiele działań niepożądanych. Mogą wymagać używania specjalnych środków ostrożności, jak na przykład antykoncepcja czy kontrola enzymów wątrobowych. Niemniej jednak często raz zastosowana kuracja, może wystarczyć na bardzo długo. Różnego rodzaju tabletki na trądzik reklamowane w telewizji czy w radiu są dostępne bez recepty. Jednakże ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się jednak, że będą one działać.

Trochę mniej radykalna metoda to krem przeciwko trądzikowi. Zazwyczaj efekty użycia tego typu środka są różne. Nie każdemu pomaga w podobny sposób. Przy stosowaniu czegoś takiego także powinniśmy spodziewać się skutków niepożądanych, jak zaczerwienienie cery czy też uczulenie na słońce. Maść na trądzik zwykle zawiera w swoim składzie antybiotyk i środki mające za zadanie złuszczanie naskórka. Są one tolerowane przez każdego w innym stopniu. Maść na trądzik może mieć także inny skład. Zdarza się, że posiada w swojej strukturze cynk, który ma właściwości wysuszające. Środki, które rozsmarowujemy na cerze nie w każdym przypadku są skuteczne, ponieważ mogą wydłużać tempo gojenia się wyprysków. Sytuacja zależy w dużej mierze od stopnia nasilenia trądziku. Stosowana miejscowo maść na trądzik może być skuteczna, kiedy mamy pojedyncze krosty. Ale, gdy cała twarz jest w wypryskach, lepsza opcja to najprawdopodobniej tabletki na trądzik.

Często kuracja trądziku trwa długo i wymaga zastosowania zapisanych środków farmakologicznych. Czasami sięgamy po domowe sposoby, ale w tym przypadku również należy zachować ostrożność. Nasza cera jest wrażliwa i stosowanie nieprzetestowanych substancji może skutkować w najlepszym przypadku zaczerwienieniem i obrzękiem na twarzy. Być może nie opłaca się tak ryzykować. Pomoc lekarza od chorób skóry jest w tym przypadku nieoceniona.