Trądzik występuje w różnych formach i wbrew powszechnym przekonaniom nie jest jedynie przypadłością dojrzewających nastolatków. Ten trądzik, który występuje przede wszystkim w okresie dojrzewania, przejawia się występowaniem pryszczy, które nagle zaczynają występować na twarzy i pozostałych częściach ciała (dekolt, plecy etc.), nazywany jest trądzikiem młodzieńczym. Jeżeli zastanawiasz się jak rozwiązać problem pryszczy wiedz, że taki trądzik być może minie samoistnie wówczas, gdy gospodarka hormonalna unormuje się w swej dojrzałej formie.

Trądzik w wieku dorosłym
Kolejnym momentem życia, w którym występuje ryzyko trądziku, jest okres pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Wówczas najczęściej występuje trądzik różowaty. Przebiega on w inny sposób niż trądzik młodzieńczy, ale niemniej szpeci naszą cerę.

Na przestrzeni całego naszego życia zagraża nam też trądzik wywołany. Ten rodzaj trądziku może wywołać kontakt z niektórymi substancjami (np. oleje używane w przemyśle lub kosmetyki) a także z niektórymi lekami – szczególną grupę zagrożenia stanowią w tym przypadku sterydy.

W jaki sposób pozbyć się pryszczy przy poszczególnych rodzajach trądziku?
Trądzik w każdej postaci leczy się w zasadzie podobnie, ale sposób działania w przypadku trądziku wywołanego polega głównie na używaniu środków profilaktycznych w formie ograniczenia kontaktu z substancjami, które trądzik spowodowały. Trądzik młodzieńczy, jeśli przebiega intensywnie, leczony jest bardzo często przy pomocy antybiotyków i retinoidów. Podobnie jest leczony trądzik różowaty, aczkolwiek w odniesieniu do tego typu trądziku bardzo ważną rolę gra głównie profilaktyka to znaczy działania mające na celu zatrzymanie rozwijających się zmian skórnych.