Trądzik to zmora młodych ludzi, chociaż może on również wystąpić w późniejszym wieku czy też w okresie niemowlęcym. Pojawienie się zmian na skórze może być dla nas sygnałem, iż organizm przestał prawidłowo działać i należy powziąć jakieś skuteczne kroki, by było lepiej. W początkowym stadium dobrym środkiem mogą okazać się pastylki na pryszcze, ale w przypadku zaniedbania problemu konieczne mogą się okazać bardziej złożone preparaty. A zatem jak raz na zawsze wyleczyć się z trądziku?

Tabletki na pryszcze
Jeśli naturalne metody typu zabiegi pielęgnacyjne oraz tabletki na trądzik bez recepty zawiodą i kłopoty skórne nadal się nasilają, to trzeba wybrać się do lekarza dermatologii. Wiele osób unika konsultacji u specjalisty, czego późniejszym skutkiem jest doprowadzenie do poważnych i nieestetycznych zmian na skórze, które trudno później wyleczyć i kuracja staje się długotrwała. Tabletki na wypryski muszą być dobrze dobrane do indywidualnego stanu naszej cery, żeby można było w ogóle mówić o choćby minimalnej ich skuteczności. Często dermatolog zaleca jakieś domowe metody na trądzik jako uzupełnienie leczenia, ale bazową kwestią kuracji jest przede wszystkim zastosowanie preparatów doustnych. Niesamowicie istotne jest, aby przyjmować je systematycznie, czyli postępować zgodnie z poradami dermatologa. Skoro nasze uprzednie działania na własną rękę nie pomogły, to teraz należy zaufać specjaliście, który posiada bogate doświadczenie w zakresie leczenia trądziku.
Jednak tabletki na pryszcze nie są unikalną metodą, jaką stosuje dermatolog. W wielu przypadkach przepisuje on dodatkowo zwiększone dawki witamin z grupy B, witaminę PP oraz C. Trzeba nie tylko pozbyć się stanu zapalnego, ale także przeciwdziałać łojotokowi. Tabletki na pryszcze zawierają też często pochodną kwasu witaminy A, czyli izotretynoinę, która ma znaczenie na polepszenie kondycji skóry każdego z nas. Doustnie przepisywane są najczęściej doksycyklina, minocyklina czy erytromecyna.

Oczywiście właściwa pielęgnacja skóry twarzy również odgrywa przy trądziku niebagatelną wagę. Zalecane są przede wszystkim środki, które mają działanie złuszczające naskórek oraz przeciwłojotokowe. Najczęściej skóra trądzikowa wydziela zbyt duże ilości sebum, co nasila powstawanie zaskórników, z tego względu najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone dla skóry tłustej czy mieszanej. Preparaty złuszczające mogą doprowadzić do przesuszenia się skóry, z tego względu trzeba także pamiętać o jej systematycznym nawilżaniu. Na rynku z łatwością da się znaleźć właściwe środki.