Zdecydowana większość ludzi na świecie ma niezbyt przyjemne przygody z trądzikiem, który zazwyczaj objawia się w wieku dojrzewania i może towarzyszyć naszej cerze do 35 roku życia, a w sporadycznych przypadkach nawet dłużej. Kiedyś bagatelizowany, był prawdziwą zmorą tych, którzy musieli zmierzyć się z jego ostrymi postaciami. W obecnych czasach podejście do tej dolegliwości skórnej jest kompletnie inne – koncentruje się na prawidłowym leczeniu i wprowadzeniu regularnych i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

W jakich przypadkach leczyć?
Niezaprzeczalnym faktem jest w dużej liczbie przypadków trądzik jest niegroźny, a jego zasięg jest minimalny, jednak w zaostrzonych przypadkach może powodować powstawanie blizn oraz deformacji skóry. U pacjentów z poważnym przebiegiem przypadłości niezbędne jest wdrożenie właściwie ukierunkowanego leczenia farmakologicznego, które skutecznie rozprawia się z przypadłością. Jednymi z kluczowych wskazań do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a ponad to guzki, krostki oraz ropne grudki.

Metodyka prowadzenia kuracji
Przed tym jak zostanie wdrożony jakiś medykament, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego i na jego podstawie, w ścisłej korelacji od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dobiera się właściwe medykamenty. Działanie na kilku płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – daje zdecydowanie bardziej zadowalające rezultaty, niż sięganie po sposoby mniej skompleksowane. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia leczenia.

Bezsprzecznie im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Mylnym jest twierdzenie, że problem sam się rozwiąże, a czekanie, aż wykwity pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, rodzi następne poważne problemy.

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się kontaktowe działanie retinoidami, a w ciężkich przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki mają zatrzymać namnażanie się bakterii i tym samym zapobiec ich dalszej kolonizacji na naszym ciele Jeśli mamy do czynienia z pryszczami w niezaostrzonej postaci grudek i krostek wystarczającym jest miejscowe stosowanie medykamentu, natomiast w pozostałych przypadkach absolutnie niezbędne jest leczenie kompleksowe. Pochodne witaminy A są wdrażane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.

Często rekomendowana terapia hormonalna w dalszym ciągu powoduje pojawianie się u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, zupełnie niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale bardzo skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton albo doustne leki antykoncepcyjne.

Kluczowa ciągłość leczenia
Podejmując leczenie, należy mieć na uwadze, że zawsze będzie ono długotrwałe i wymaga zdyscyplinowania ze strony osoby, która się podjęła leczenia. Podstawową wiadomością, o której często się nie pamięta, jest fakt, że rozpoczęcie kuracji może spowodować tymczasowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą dermatologiczną. Nowe wykwity są rezultatem otwierania się oraz oczyszczania niezbyt rzucających się w oczy wcześniej mikrozaskórników. W żadnym razie nie można samodzielnie przerywać kuracji, a wszystkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem prowadzącym.