Trądzik to bolączka nie tylko urody, ale również zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym nietrudno o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i kondycji cery, a to może doprowadzić do wzmożonego poczucia bezsilności. Taki stan umysłu często przekłada się na zaniechanie kontynuowania wysiłków i nawroty przypadłości. Zdecydowanie często dopiero długotrwała, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi wyczekiwane rezultaty – warto połączyć tabletki na trądzik, kosmetyki i dietę, oraz wystrzegać się paru popularnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrych filtrów UVA i UVB jest absolutnie niezbędne nie tylko przy bardzo silnym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie cery z trądzikiem działa na nią leczniczo, niemniej jednak jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zmniejszeniu nasilenia problemu, powraca on ze zdwojoną siłą, dlatego, że promieniowanie słoneczne wpływa destrukcyjnie na strukturę cery i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Zwłaszcza stosując złuszczanie kwasami należy nie zapominać o dobrej ochronie, jednak używanie dobrej jakości kosmetyku z dużym filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na sposób odżywiania i suplementację
Odpowiednia dieta, a przynajmniej zmniejszenie spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukry i węglowodany pokarmów, to absolutna konieczność jeśli chce się posiadać idealną, nieskazitelną cerę. Powinno się połączyć to z suplementacją, najlepiej stosując odpowiednio dobrane preparaty na trądzik, które w składach posiadają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pomoże nie tylko przywrócić jej dobrą kondycję, ale także utrzymać pożądany stan rzeczy na dłuższy czas.

Pomijanie peelingów i nawilżania
Następne powszechne przekonanie głosi, że skóra tłusta i trądzikowa nie wymagają nawilżania. To błąd – powinno się ją nawilżać, jednak powinno się używać odpowiednich, lekkich substancji. Można też unikać jej przesuszania. Nadmiar kosmetyków z alkoholem spotęguje problem, zamiast się z nim rozprawić. Cera tłusta potrzebuje też peelingów, jednak gdy występują zaostrzone objawy trądziku, lepiej wykonać to z użyciem delikatnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może rozproszyć po całej twarzy bakterie.