Trądzik jawi się przede wszystkim jako przypadłość związana z okresem pokwitania i znikająca po tym czasie samoistnie. W rzeczywistości ciężkich stanów zapalnych w omawianej chorobie nie powinno się w żadnym wypadku zaniedbywać – nieleczone mogą pozostawić po sobie trudne do usunięcia przebarwienia a czasem blizny. Także w stanie, gdy dolegliwości są znacznie łagodniejsze warto zadać sobie trud, by stany zapalne przeminęły szybciej i pojawiały się rzadziej w przyszłości. Próbując znaleźć odpowiedź na bardzo ważne pytanie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma kluczowymi informacjami.

Trądzik – co jest jego przyczyną?
Trądzik kojarzy się w większości przypadków z pryszczami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi na skórze. Jednakże trądzik „początkowy” to znane wszystkim wągry. Mogą przyjąć one postać otwartą – na cerze wyskakują wtedy ciemne kropki, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki będące pod powierzchnią skóry. Powód wyskoczenia tego typu dolegliwości jest taki sam – zbyt duża ilość łoju (określanego również pod nazwą sebum). Zbyt wysoka produkcja takiej substancji w większości przypadków pojawia się w okresie dojrzewania – kiedy sebum zatka pory naszej skóry, zaczyna się stan zapalny.

Co robić w przypadku cery podatnej na trądzik?
Zupełnie podstawowa rzecz, to delikatnie ją oczyszczać. Wskazane przez specjalistów jest stosowanie środków z serii skierowanej dla cery trądzikowej. Nie wolno zapominać o specjalnie przeznaczonym dla takich chorych toniku oraz o lekkim kremie nawilżającym. Można również zastosować leczenie oparte na bazie produktów naturalnych, warto skorzystać przede wszystkim ze zbawiennych funkcji ziela fiołka trójbarwnego. Poleca się nie tylko picie naparu, jak i stosowanie preparatów do stosowania zewnętrznego, a opartych na bazie tego składnika.

Farmaceutyczne środki na trądzik
W przypadku, gdy domowe sposoby zaradzenia problemowi nie dają oczekiwanych skutków można udać się do dermatologa. Może on zalecić antybiotyki, które niwelują stany zapalne – na przykład tetracyklinę, tretynoinę lub izotretynoinę. Skuteczne mogą być również preparaty na bazie hormonów, jednak przepisuje się je zazwyczaj tylko u dorosłych osób, u których trądzik młodzieńczy wciąż występuje.