Trądzik stanowi uciążliwy problem, z którym zmagają się nie tylko nastolatki. Wbrew pozorom, bardzo często i z wielu przyczyn dotyczy od też dorosłych. Stanowi źródło niskiej samooceny, złego samopoczucia, a nawet negatywnie odbija się na zdrowiu. Marzeniem osób z trądzikiem jest wówczas gładka, pozbawiona niedoskonałości cera, a za tym często idzie działanie. Najlepiej zacząć od wykonania szeregu koniecznych badań, a także wizyty u wyspecjalizowanego lekarza i sprawdzenia stanu organizmu. Nierzadko okazuje się, że tabletki na trądzik są skuteczniejsze, niż wszelkie stosowane bezpośrednio na skórę specyfiki, które działają jedynie od zewnątrz.

Pierwsza pomoc – dermatolog
Kosmetyczka niewiele jest w stanie pomóc mając do czynienia z trądzikiem. Oczywiście, niektóre jego objawy można łagodzić lub sprawić, żeby nie zostały po nich nieestetyczne blizny stosując rozmaite zabiegi, zwykle jednak konieczne staje się raczej dobranie właściwych tabletek na trądzik. Dermatolog powinien zlecić wykonanie kilku badań, bowiem często przyczyny trądziku tkwią przykładowo w nieprawidłowych poziomach hormonów płciowych. Wyrównanie ich poziomu nie jest trudne, ale dopóki się tego nie zrobi, żadna zewnętrzna kuracja ani suplementacja nie pomoże pozbyć się tego uciążliwego problemu.
Jeśli zachodzą podejrzenia, że winne są hormony, pomóc może także endokrynolog, potrafiący analizować wyniki pomiaru ich poziomów (robi się to, badając laboratoryjnie próbkę krwi). Lekarz tej specjalizacji zaproponuje także leki służące doprowadzeniu ilości hormonów do prawidłowych wartości.

Suplementy
Trądzik może być także sygnałem, że organizmowi brakuje jakichś ważnych substancji. Specjalne tabletki na trądzik pomagają uzupełnić te niedobory, a ich skład jest dobrany pod kątem kondycji zdrowotnej cery. Najczęściej są źródłem takich substancji, jak witamina E, A oraz cynk – to właśnie one służą naprawie uszkodzonej skóry oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych, łagodzą i leczą też te istniejące bez tworzenia nieestetycznych blizn. Zwykle specjalne tabletki na trądzik zawierają też zioła – między innymi od lat znane ze swoich właściwości oczyszczających i wzmacniających, bogate w mikroelementy pokrzywę i bratka trójbarwnego.