W jaki sposób leczyć trądzik

Jak leczyć trądzik – oto pytanie, jakie z pewnością zadawało sobie większość osób i które dotyczy kolejnych pokoleń nastolatków oraz dojrzałych ludzi. Bowiem mimo tego, że z pozoru może wydawać się, że jest to dosyć błaha dolegliwość, tak naprawdę jest ona uciążliwa w leczeniu i przysparzająca mnóstwa cierpienia, powodowanego silnym dyskomfortem psychicznym.
Pierwszą i kluczową rzeczą, jaką trzeba sobie uświadomić podczas walki z trądzikiem, jest fakt, iż trądzik koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Nieleczony, przeradza się w prawdziwy koszmar. To choroba, która wymaga konsultacji u dermatologa i pomocy profesjonalisty – lekarza dermatologa.
Tylko za pomocą odpowiedniego leczenia można uniknąć nieestetycznych i trwałych zmian na skórze, jak na przykład blizny, czy przebarwienia.

Domowe zabiegi
Dobrym rozwiązaniem jest, jeżeli konsultację z lekarzem połączysz z domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jednak poprzestanie tylko na samodzielnie wykonywanych zabiegach domowych przy dużych zmianach skórnych, nie przyniesie pożądanych rezultatów. mogą one okazać się efektywne przede wszystkim przy łagodnej i niezaawansowanej postaci trądziku. Jeśli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wówczas niezbędna staje się wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?
Im cięższa postać trądziku, tym trudniejsze jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze właściwe leki, przede wszystkim preparaty zawierające izotretinoinę. To preparaty, które złuszczają martwy naskórek a także doskonale regulują pracę gruczołów łojowych.
Podczas procesu leczenia, przede wszystkim nie należy zniechęcać się faktem, że w krótkim czasie nie widać efektów. To proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności, jednak wysoce skuteczny, pod warunkiem iż będziemy ściśle pilnować zasad leczenia.
Istnieją dwa podstawowe sposoby leczenia trądziku:

  • miejscowe – przy niedużych i łagodnych i średnich zmianach. W tym przypadku stosuje się kremy, maści, żele i różnego typu preparaty do użytku zewnętrznego – stosowane bezpośrednio na wypryski.
  • leczenie ogólne – za pomocą preparatów doustnych. To leczenie, stosowane podczas nasilonych zmian trądzikowych.

Warto poza leczeniem typowo dermatologicznym zastosować także różnego rodzaju profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Wysoce skuteczny jest na przykład piling medyczny, mikrodermabrazja, a także – jeżeli jest taka konieczność – usuwanie blizn za pomocą zabiegów laserowych.
Podczas leczenia trądziku, należy pamiętać że absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Efektem tego typu działań będą wyłączne szpecące blizny i pogłębienie zmian oraz rozszerzenie stanu zapalnego skóry.
Warto stosować tez do pielęgnacji łagodne preparaty apteczne, zaś twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami i piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Twarz po umyciu dobrze jest też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, zaś na koniec wklepać w twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty daje ponadto stosowanie maseczek i pilingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie częściej niż raz, lub dwa w tygodniu.