Nieestetyczne krosty w okolicach twarzy czy dekoltu to zmora niejednego człowieka w okresie dojrzewania. Za dokuczliwe zmiany skórne odpowiedzialna jest bardzo uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, nazywana trądzikiem. Dolegliwość zwykle spotyka ludzi w wieku dorastania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Podłoże tworzenia się trądziku młodzieńczego
Za powstawanie pryszczy najczęściej odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te pobudzają się właśnie w okresie dorastania, co źle wpływa na wygląd skóry. Powiększone gruczoły łojowe, tworzą nadmierną ilość łoju, co prowadzi do tworzenia się pryszczy. Trądzik młodzieńczy pojawia się zwykle na twarzy, jednak nie jest to reguła, bowiem może występować także w okolicach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.
U młodych ludzi problem z pryszczami może jednak pojawiać się również z innych powodów. Wśród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, odpowiedź organizmu na zażywanie leków lub nieodpowiednie dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zatykaniem gruczołów łojowych i w rezultacie tworzeniem się pryszczy.

Jakie są objawy trądziku i jak sobie z nim poradzić
Trądzik przyjmuje postać zaskórników, zaczerwień skóry, ognisk zapalnych, krostek czy też grudek. W niektórych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają powstawać nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których nierzadko pozostają szpetne blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już bardzo trudne i wymaga specjalistycznych kuracji.
W kuracji trądziku ważna jest jego prawidłowa diagnostyka, dlatego warto skonsultować tą przypadłość z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego kuracja opiera się na stosowaniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Z kolei, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, powinno się też często stosować izotretynoinę, która pozwala zmniejszyć ilość wydzielanego sebum i mikroorganizmów.
Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego używa się przede wszystkim maści, kremów oraz żeli, mających w składzie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które zmagają się z problemem bardzo rozległego trądziku, podejmują zwykle leczenia doustne. Leczenie polega na braniu przepisanych antybiotyków, pigułek antykoncepcyjnych, leków przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W niektórych przypadkach zaleca się także zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.