Trądzik to zbiorcze pojęcie oznaczające mnóstwo przeróżnych kłopotów z cerą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być spowodowany licznymi czynnikami, od istotniejszych kłopotów ze zdrowiem aż po nieodpowiednią dietę, a zatem powinno się działać kompleksowo. Taki plan daje znacznie większe możliwości, że walka z tą znienawidzoną przypadłością skończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z nieoczekiwanymi niespodziankami na twarzy i poczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Odżywianie i suplementacja
Niedobór konkretnych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w bardzo niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak nadmierne spożywanie niektórych substancji. Dobrze jest przemyśleć gruntownie swoją dietę i wykryć w niej słabe strony, a później zmieniać je konsekwentnie. Po pierwsze, brak zróżnicowania w codziennej diecie odbija się na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, aby dobrze funkcjonować, potrzebuje kilku różnych pierwiastków. Nie da się mieć ich wszystkich, jedząc stale to samo śniadanie, obiad i kolację. Warto włączyć do swojej codziennej diety zdrowe dodatkowe produkty.
Tabletki na trądzik także pozwalają na zlikwidowanie niedoborów, jednak tylko pod kątem samej cery. Zwykle zawierają cynk, witaminę A oraz wyciągi z fantastycznie wpływających na nią roślin leczniczych. Trzeba się także wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które w składzie zawiera wiele substancji niezbyt dobrze wpływających na organizm. Żywienie się tylko pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą prawie zawsze odbija się na cerze.

Odpowiednia pielęgnacja
Nawet najlepsze tabletki na trądzik pomogą w niewielkim stopniu, jeżeli ciągle popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Najczęstszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed nocą. Zanim pójdzie się spać, powinno się bezwzględnie zmyć makijaż, jak również kremy nałożone rano i sebum, które zgromadziło się w porach skóry. Nieoczyszczone zanieczyszczenia przyczyniają się bardzo do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.
Kolejnym powszechnym błędem jest zaniechanie nawilżania i przesuszanie cery tylko i wyłącznie silnymi preparatami oczyszczającymi, w wyniku czego pobudza się ją do zwiększonej produkcji sebum.